Homeספיישלים

ליגה משל עצמן: אלקנה כהן בספיישל מתופפות לכבוד יום ההולדת של מג וויט

זמרות יש הרבה, גיטריסטיות וקלידניות קצת פחות, אבל גם בשנת 2015, אנחנו נוטים להיות מופתעים כשאנו רואים אישה יושבת מאחורי מערכת התופים. עולם התופים נחשב, משום מה, לעולם "גברי" – אולי זו האגרסיביות, הכוח הפיזי והדימוי המזיע של המתופף שקצת פחות מתחבר לנו לדמויות נשיות, אולי הערכים והנורמות שהחברה מכתיבה, השורה התחתונה היא – אין מספיק מתופפות.
אז לכבוד יום הולדתה של המתופפת האהובה עלי בכל הזמנים, מג וויט, הנה ספיישל נשים ששומרות על הקצב.

pby-white-stripes-2

המסתורית: מג וויט (וויט סטרייפס)
הוויט סטרייפס היו אמני הניגודים: גבר מוחצן ותיאטרלי מול אישה מסתורית וביישנית, גיטריסט ווירטואוז ויצירתי עם מתופפת ששומרת על הקצב הכי פשוט והכי בסיסי שאפשר, אדום ושחור מול לבן. גם בלי להיכנס לסיפור הנישואים המסובך והמוזר של ג'ק ומג וויט (ידעתם למשל שהוא אימץ את שם המשפחה שלה ונשאר איתו גם אחרי הגירושים?), מג וויט היא דמות חידתית; כמעט שלא התראיינה מעולם, דאגה להסתיר את עצמה בבגדים ארוכים ורחבים ושיער ארוך שכיסה את הפנים, ואחרי התפרקות הצמד נעלמה כמעט לחלוטין. בעיני דווקא המסתורין הזה, יחד עם התיפוף המגושם קצת של וויט, הוא מה שהפך את הוויט סטרייפס למה שהם. מג וויט שרה בשקט, מדברת בשקט (אם בכלל), משפילה מבט – ועושה עם התופים שלה כל כך הרבה רעש, שזה פשוט מדהים. יום הולדת שמח מג!

האישה שאיתו: סינדי בלאקמן סנטנה (לני קרביץ, סנטנה ועוד המון אחרים)
כמו מג וויט, גם סינדי בלאקמן מופיעה עם האיש שלה, אחד קרלוס סנטנה, אבל כאן נגמר הדמיון: בלאקמן וסנטנה נישאו לפני חמש שנים, כאשר היא כבר היתה מתופפת מוערכת ומוכרת שניגנה עם רוקרים כלני קרביץ, ואמני ג'אז כמו רון קרטר, קסנדרה ווילסון ועוד רבים וטובים, וגם הוציאה מספר אלבומי סולו. בלאקמן סנטנה, מתופפת ופרקשניסטית מוכשרת: "בעבר נשים נשלחו ללמוד דווקא כלים מסוימים, כמו פסנתר", היא אמרה פעם בראיון, "והסטיגמה הזאת עדיין נשארה לצערי". מנגד היא טענה: "אין קשר בין תופים למגדר, וההבדל היחיד ביני לבין כל מתופף אחר הוא בבגדים שאני לובשת, לא בתיפוף עצמו".

גירל פאוור: פאטי שמל (Hole)
קורטני לאב היתה הצד הנשי של קורט קוביין, וגם האישה שלו ואם בתו לזמן מסוים, ו-Hole ניסתה להיות הצד הנשי של נירוואנה – פאנק-רוק קשוח, מילים פרובוקטיביות, ובאופן כללי מריח כמו רוח נעורים. שמל היתה אחת החברות המייסדות, והחזיקה שם לצד לאב בשנות השיא של הלהקה, עד שהוחלפה על ידי סמנת'ה מלוני, שהביאה איתה נוכחות בימתית קצת יותר מורגשת, אבל המורשת של שמל נשארה.

הרוקיסטית: סמנת'ה מלוני (איגלז אוף דת' מטאל ועוד)
בנסיבות קשות ומצערות מאוד, איגלז אוף דת' מטאל (EODM) הפכה לאחת הלהקות הכי מתוקשרות ומפורסמות בזמן האחרון, לאחר שעמדו במרכז התקפת הטרור הרצחנית בפריז. למעשה, מדובר בצמד: ג'וש הומי וג'סי יוז, ונגנים נוספים שמצטרפים אליהם. בתקופה מסוימת היתה זו בין השאר המתופפת סמנת'ה מלוני. מלוני כבר צברה שעות תופים רבות בלהקות כסאח – בהתחלה עם להקת הנשים Hole, אחר כך עם להקת ההייר-מטאל Motley Crew, ואז להקות נוספות, שEODM היא רק אחת מהן. סמנת'ה מלוני מביאה איתה רוח פראית שמתלבשת בדיוק על הלהקות איתן היא מנגנת, ואני באופן אישי לפחות, מעדיף את EODM איתה על פני כל מתופף או מתופפת אחרת.

25bf9ab279ec8ddfd3c9a60d768cb99e

המלכה האם: קארן קארפנטר (The Carpenters)
גם זמרת וגם מתופפת, קארן קרפנטר סללה את הדרך ללא מעט נשים בעולם הרוק והפופ, עם השילוב בין הקול הרך והעמוק שלה לבין כישורי התיפוף שלה, שלא תמיד באו לידי ביטוי בשירים של הקרפנטרז עצמם, אבל אפשר לשמוע אותם בסולואים וקטעי מעבר שקארן ביצעה כדי להזכיר לכולם שלא מדובר רק בזמרת אדירה, אלא גם בחיית קצב.

המכשפה: יעל כהן (המכשפות, ליידי די, ונוס)
עם כל הכבוד ל-Hole ולרוק הנשי שלהן, אפילו הן לא הצליחו להתקרב לעוצמת הגירל פאוור שהגיעה מהמכשפות של תל אביב במחצית הראשונה של שנות התשעים. יעל כהן תופפה את הקצב המהיר בשביל הגיטרה של עינבל פרלמוטר והוסיפה את הקול הגבוה שלה שהשתלב עם האלט של פרלמוטר. אחרי המכשפות כהן הקימה עוד מספר הרכבים שבהם שימשה כסולנית ומתופפת, ותמיד שמרה על המהירות הגבוהה של המכות על ההיי האט והסנר שמזוהה איתה.

http://www.youtube.com/watch?v=oghuplaHERo

המכשפות feat. שר האוצר לשעבר.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0