Homeספיישלים

ניצן אנגלברג אחת על שש קונספירציות מוזיקליות.

10818539_10205537796031265_553892011_n

מאז ומתמיד היו תאוריות קונספירציה אודות מוזיקאים. אולי פשוט תשאלו את אלביס או מייקל ג'קסון שעברו לגור באי בודד.
היום, בזכות (או בגלל) האינטרנט, ישנן קונספירציות מופרכות ומגוחכות עוד יותר.
הנה כמה מהן, מוכרות יותר או פחות:

ג'יי-זי נוסע בזמן:

10808393_10205537797591304_1922681748_n

תמונה זו, בה "ג'יי זי" מסתכל הישר למצלמה, כמו שאתם יכולים לראות, הועלתה על ידי משתמש באתר "Reddit" בשנה שעברה, ובמהרה הפכה למושא של תאוריות קונספירציה. הספריה הלאומית של ניו יורק אישרה כי התמונה צולמה בשנת 1939 על ידי הצלם האמריקאי סיד גרוסמן.
בין תאוריות הקונספירציה שהועלו לגביה, עלתה גם התאוריה לפיה ג'יי זי טייל לו בזמן ל-1939 כדי לעשות מחקר לגבי הפסקול של הסרט "גטסבי הגדול" (למרות שעלילת הסרט מתרחשת בשנות ה-20).

קונספירציה נוספת ואף יותר הזויה שהועלתה לגבי אותו נושא היא שג'יי זי הוא בכלל ערפד.
למי שלא יודע, ערפדים, בניגוד לבני אדם, לא מזדקנים, ולכן ג'יי זי יכול להיות בן כמה מאות או אלפי שנים. זה מסביר את הידע הנרחב שלו לגבי ניו יורק.


"If the dust bowl comes, go and brush your shoulders off”

אליה נרצחה

אליה הייתה אחת מהזמרות הצעירות המוכרות יותר בשנות ה-90 והתפרסמה כאשר אר קלי הפיק את אלבומה הראשון כשהייתה בת 14 בלבד.
בשנת 2001, חברת התקליטים בה הייתה חתומה אליה, ביקשה ממנה ומצוותה לטוס לבהאמה כדי לצלם קליפ לשיר "Rock the Boat". בדרכם חזרה לארה"ב, זמן קצר לאחר ההמראה, התרסק המטוס שלהם. אליה ושמונת אנשי הצוות שלה נספו בהתרסקות.
חקירת ההתרסקות העלתה כי בדמו של הטייס היו שאריות קוקאין ואלכוהול, והמטוס כנראה נשא משקל יתר של ציוד.

מיד לאחר מותה של אליה, החלו לצוץ תאוריות קונספירציה לגבי הסוגיה. תאוריה אחת העלתה, כמובן, שהאילומינטי היו אחראים להכל, אבל התאוריה המוזרה יותר העלתה כי ביונסה נואלס בכבודה ובעצמה היא זו שהורתה לרצוח את אליה.
לכאורה, ביונסה קנאה בהצלחה של אליה. היה לה הכל: המשפחה שלה הייתה מעורבת בעסקי המוזיקה, היו לה קשרים (אר קלי, למשל), והיא הייתה, כאמור, מצליחה ומפורסמת מאוד.
לעומת זאת, ביונסה באותה תקופה הייתה ב"דסטיניז צ'יילד" וכמובן, לא יכלה לחזות את ההצלחה הרבה לה תזכה מאוחר יותר. התאוריה אומרת שביונסה (או משת"פ כלשהו) דאגו לכך שהמטוס יהיה בעל משקל יתר שיגרום להתרסקות.

הגאנגסטה ראפ הומצא כדי למלא את בתי הכלא

מכתב אנונימי שפורסם באינטרנט גורס כי בשנת 1991, אורגנה פגישה בין קבוצה של מנהלי חברות תקליטים להם היו מניות בבתי הכלא הפרטיים של ארה"ב (בתי כלא פרטיים המקבלים מימון מהממשלה על סמך מספר האסירים שנמצאים בהם. ככל שיש יותר אסירים, בית הסוהר מקבל יותר כסף). הפגישה הייתה חשאית, ובה דנו כיצד אפשר להשתמש במוזיקת הראפ כדי לגרום למניות לגדול.
הם החליטו ליצור תת-ז'אנר חדש שיהלל התנהגות פלילית ויגרום לנערים (בעיקר נערים שחורים) לפשוע יותר. בעקבות כך, אותם נערים יכלאו בהמוניהם, ויגרמו להשקעה של אותם מנהלי תקליטים בבתי הסוהר, להשתלם בגדול.

http://www.youtube.com/watch?v=h2YgZX9Thm0

"Gloomy Sunday" יגרום לכם לרצות להתאבד

בוינה, נערה תלתה את עצמה כשהיא אוחזת בידה דף עם תווים. בבודפשט, חנווני התאבד, ובמכתבו ציטט את אותו השיר. בלונדון, אישה מתה ממנת יתר בעת שהאזינה לשיר בלופים.

היצירה המוזיקלית המוזכרת בכל מקרי המוות האלה, אליהם התווספו במהרה עוד 17 מקרים דומים, היא השיר 'Gloomy Sunday', שזכה לכינוי "שיר ההתאבדות ההונגרי".
הלחן המלנכולי של אותו השיר, העניק לו כח אפל שהוביל לגל של התאבדויות. חלקן מתועדות וחלקן הפכו לאגדות אורבניות.
השיר זכה לכמה ביצועים, אבל הביצוע שהפך את השיר הזה למפורסם באמת היה זה של בילי הולידיי משנת 1941. הייתה זו גרסא רכה יותר, בניגוד לגרסאות הקודמות, ואף נוסף לשיר בית חולמני המקל על הפסימיות, אבל גם בכך לא הצליחו לבטל את המוניטין האובדני שלו.
השיר נאסר לשידור על ידי ה-BBC בזמנו בגלל השפעתו המזיקה למוראל בזמני מלחמה.

הסיפורים והאגדות האורבניות אודות השיר עשו את שלהם, ההקלטות נמכרו באופן מאסיבי וחברות ההפקה הרוויחו הון עתק, אבל גם שרשרת ההתאבדויות נמשכה. בסה"כ מייחסים כ-100 מקרי התאבדות בעולם ל-'Gloomy Sunday'.

בנוסף, מסופר כי גם האומנים שהכינו את העטיפות לתקליטי השיר, מתו אף הם באופן מסתורי ופתאומי.
מלחין השיר, רז'ו שרש תהה מהי סיבת האפקט הקטלני של הלחן שהלחין בשנת 1933 כשניסה להתגבר על אהבה נכזבת. הוא הכחיש בתוקף את הטענה לפיה חבוי ביצירתו מסר תת הכרתי הגורם לאנשים לרצות למות.

שרש עצמו התאבד בשנת 1969 בקפיצה מחלון דירתו בקומה הרביעית.

מוריסי חזה את מותה של הנסיכה דיאנה

בשנת 1986, יצא אלבומם של הסמית'ס, 'The Queen is Dead'. שם האלבום נבחר על ידי מוריסי, כותב המילים הראשי וסולן הלהקה. הסינגל היחיד בתולדות הלהקה ששוחרר בצרפת, המדינה בה הנסיכה דיאנה מתה – הוא מאלבום זה.
מילות השיר תיארו שני אנשים בדייט רומנטי, הנוסעים בעיר בשעות הלילה ומפנטזים להיהרג יחד בתאונה כשהם נוסעים מתחת לגשר.
10 שנים מאוחר יותר, בצרפת, הנסיכה דיאנה וחברה חווים בדיוק את מה שתואר בשיר הזה.
שם השיר הוא "There Is a Light That Never Goes Out", שיצא כסינגל בצרפת באותה שנה בה נבנה The Flame of Liberty – פסל שנמצא בדיוק מעל מקום התאונה בה נהרגה דיאנה. זהו בעצם ה"אור שלא נעלם".

בתאונה, מכוניתה של דיאנה התנגשה בקשת ה-13 במעבר התחתי, דבר המתכתב עם המילה ה-13 בצד א' של האלבום The Queen Is Dead – arches" – קשתות, וכן עם המילה ה-13 בצד ב' של אותו תקליט – "smash" – ריסוק.

10815642_10205537798031315_1158037007_n

בקיץ 1997, שוחרר הסינגל האחרון של מוריסי לפני מותה של דיאנה, .Alma Matters בעטיפת הסינגל, מוריסי נראה נשען על מכונית.
באותו קיץ של 1997, נהרגה הנסיכה דיאנה במכונית, במקום בשם Pont de l'Alma – גשר עלמה.
בראיון שנערך עם מוריסי למגזין השוודי POP לאחר מותה של דיאנה, כשנשאל איך הגיב לבשורה על מותה, ענה:
"זה היה כל כך צפוי".

http://www.youtube.com/watch?v=n-cD4oLk_D0

Dark Side of the Moon של פינק פלויד מסונכרן עם הסרט "הקוסם מארץ עוץ"

תאוריה זו אומרת שכאשר מנגנים את האלבום "Dark Side of the Moon" במקביל לסרט "הקוסם מארץ עוץ", הם מתואמים בצורה מושלמת. (זאת למרות שהאלבום צריך להתנגן בערך 2 וחצי פעמים לכל אורך הסרט).
באוגוסט 1995, פורסמה לראשונה טענת הסינכרוניזציה בין האלבום והסרט. זמן קצר לאחר מכן, מעריצים שונים הקימו אתרים המוקדשים לתופעה.
באפריל 1997, שדר הרדיו ג'ורג' טיילור מוריס דיבר גם כן על "Dark Side of the Rainbow" (כך נקרא השילוב בין הסרט והאלבום). הדבר יצר הד נוסף, בעקבותו נכתבו מאמרים נוספים על הנושא וכן הוקדש לו אייטם בחדשות MTV.
ביולי 2000, שידרו TCM את הסרט, וברקע התנגן האלבום "Dark Side of the Moon".

חברי פינק פלויד טוענים כי כל קשר בין האלבום שלהם לבין הסרט "הקוסם מארץ עוץ" הנו מקרי בהחלט, והם בכלל כתבו אותו בהשראת "צלילי המוזיקה".

כל מה שנותר להגיד הוא – תשפטו בעצמכם:

http://www.youtube.com/watch?v=2ZOr5MwJoqQ

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    בכלל חשבתי שהתיאוריה אומרת ש"Dark Side of the Moon" מסונכרן עם "אליס בארץ
    הפלאות"

  • comment-avatar

    Dark side של המוזיקה… כתבה מעניינת, לוקחת אותך לנבכי הצדדים האפלים והקונספירטיביים של המוזיקה…אהבתי!!
    באשר למוריסי ודיאנה…על עטיפת התקליט של הסמית'ס, 'The Queen is Dead', מופיעה תמונתו של השחקן אלן דלון, לימים …הראשון שהודיע על מותה של דיאנה היה ד"ר אלן (אלן פווה).

DISQUS: 0