Homeאלבומים חדשים

השכמה מוקדמת: על האלבום החדש של קותימאן

pic

מוזיקה חדשה מבית היוצר של קותימאן היא תמיד מאורע משמח, אבל אחרי כל כך הרבה יצירה בשנים האחרונות קצת קשה לשים לב שהאלבום החדש – "6AM" הוא בסך הכל השני באורך מלא.
מאז אלבום הבכורה ב-2007 היצירה של קותימאן הצליחה להיות כמעט תמיד חוצת מדיומים ברמה כזו או אחרת, Thru You היה יישום כל כך מדויק וטוב של מה שהאינטרנט יכול להיות – שילוב של הרבה פיסות קטנות של מוזיקה לכדי שלם אחד מגובש, מה ששם לא רק את היצירה של האמנים המעורבים במרכז הזרקורים, אלא גם את העריכה המופתית של קותימאן כאומנות לא פחות חשובה מהנגינה עצמה.
"Presenting Princess Shaw", הסרט על הזמרת שממרחק כמה אזורי זמן יצאה מהאלמוניות והגשימה את חלומה מבלי שתהיה אפילו מודעת לכך כאשר היא שרה ומככבת בThru You Too, הוא סיפור מרגש שלא היה קורה ללא אותה ראייה חוצת המדיומים של קותימאן.

Thru You Too שהגיע בתצורת אתר אינטרנט היה עוד דרך בה קותימן הראה לנו שלא רק המוזיקה עצמה חשובה אלא גם הדרך בה אנחנו צורכים אותה. העובדה כי סדרת Thru You נועדה לצריכה באווירה דיגיטלית לעומת אלבומו הראשון והאי.פי Space Cassava שיצאו גם על ויניל, מרגישה כאילו קותימאן מבין היטב את הדילמה שקיימת אצל לא מעטים מצרכני המוזיקה היום בקשר למדיום המועדף ונראה שהוא מלהטט מעולה בין העולם הדיגיטלי והאנלוגי.
האלבום החדש נפתח עם Jaffa Beach, קטע סרף פסיכדלי אינסטרומנטלי מעולה שמלבד זה שהוא מכניס את המאזין באיטיות לאווירה של האלבום, למשמעות של הקטעים האינסטרומנטלים של עוד נגיע בסוף.
לאחר מכן מגיע She's A Revolution, שיר שנשמע שנשמע כמו קטע רוק סולידי עד לרגע בו קרולינה מתחילה עם קולות הרקע, מאותו הרגע הנוכחות שלה לוקחת את השיר למקום הרבה יותר צבעוני ומלא אנרגיה ולקראת הסוף הקטע מגיע לגבהים אחרי לגמרי, מה שמראה שוב כמה קותימאן יודע להוציא מהסובבים אותו.
רצועה אחת קדימה, ב-Shine Again, קותימאן שוב יושב בתחילת הקטע על בסיס רוק פסיכדלי שלכאורה נשמע סטנדרטי, אך אם הקול של קרולינה היה האקס פקטור מקודם, עכשיו השירה של אדם שפלן תופסת הרבה יותר מקום ויחד עם כלי מיתר באדיבות אורן צור ("עשב בר"). לקראת סוף הקטע הוא מתמלא בכל כך הרבה צלילים לעומת תחילתו ועושה אותו בעיניי לקטע המוצלח באלבום.

ב-Stranger On The Follow קותימאן מספיק לא מעט בחמש וקצת דקות; להגיע לשיא אי שם סביבות הדקה השלישית עם סולו גיטרה, להרגיע את המאזין לקראת הדקה הרביעית ולהביא אותו שוב לשיא שני עם הקול של שפלן והמיתרים של צור לקראת סוף השיר. אמן בתזמון ותזמור כבר אמרתי?
ברצועה מספר שש – Dangerous, קותימאן לוקח את המאזין למסע נוסף, מסע איטי וסבלני, כזה שנותן לכלי המיתר להתענג על כל צליל עד סופו, מעט יותר רציני, שנשמע כאילו נלקח ממערבון ספגטי אך עדיין מצליח להשמע כחלק בלתי נפרד מהאווירה הכללית באלבום.

יש באלבום שלושה קטעים אינסטרומנטלים, קטע הפתיחה, הקטע הרביעי Zeelim וקטע הסיום 6AM, המיקום של הקטעים האלו באלבום גורם לאלבום להיות כמו פסקול של יום שלם, מהפתיחה התוססת ביפו דרך תחנת האמצע במדבר ועד לשש בבוקר, שעה של התכנסות חזרה שהיא כנראה יותר סוף היום של קותימאן מאשר התחלתו.
כמו בתוך השירים עצמם, גם ברצף הרצועות קותימאן מצליח בצורה כל כך מדוייקת לדעת מתי נוח יהיה למאזין לנוח על צלילים איטיים ומהפנטים ומתי להתרומם יחד עם תזמורת שלמה ולהתמלא באנרגיות בטיימיניג מדויק.
האלבום החדש מרגיש כמו עוף מעט מוזר בנוף הדיסקוגרפיה שלו. שמונה קטעים שממעטים לחצות את קו החמש דקות וללא כל מיצג חזותי המתלווה אליהם.
אבל דווקא בגלל כל אלה, מצאתי את האלבום הנוכחי כעוד חותמת לכך שקותימאן, מעבר להיותו איש מדיה מבריק, הוא בסופו של דבר מלחין ומוזיקאי מצוין שתמיד חושב איך לחדש לעצמו ולמאזין. באותה מידה שהוא מסוגל להפיק קטעים של עשר דקות וצפונה, הוא גם יכול להוציא להוציא אלבום מהודק ונגיש כמו 6AM, כזה שגם מי שלא התחבר לקטעי Fאנק ארוכים או אפרוביט פסיכדלי שקותימאן הוציא בעבר, יצליח להנות ממנו.

קותימאן ישיק את אלבומו החדש ב-23 ביוני במועדון התיאטרון

תגובות

וורדפרס: 4
 • comment-avatar

  At last, soneome who comes to the heart of it all

 • comment-avatar

  That is an interesting thought, but I think the death rates have a lot to due with type of cancer. Lung cancer often isn’t diagnosed right away along with the fact that it is difficult to treat. A woman can have a total mastectomy if breast cancer is diagnosed late, however there is only so much of a lung a physician can remove.

 • comment-avatar

  finally you make a good feature… and it's only available for two days. smart thinking youtube. /sarcasimyou really should make this a permanent feature. you can put ustream out of business.

 • comment-avatar

  I'm quite pleased with the information in this one. TY!

DISQUS: 0